Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

ağlık üzerindeki faydaları saymakla bitmeyen omega 3 yağ asitlerinin en iyi kaynağı olan balık yağı, yağlı balıklardan elde edilen hayvansal kaynaklı bir yağdır. Omega 3 yağ asitleri ve ayrıca D vitamini de içeren balık yağı takviyeleri hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından kullanılmaktadır. Normal şartlarda sağlıklı beslenme ilkelerine göre omega 3 yağ asitlerinin vücuda yeterli miktarda alınabilmesi için haftada 2-3 gün balık tüketimi önerilir. Fakat denize uzak olan bölgelerde yaşayanlar veya balık pişirmekten, tüketmekten hoşlanmayanlar balık yağı takviyeleri hekim önerisi ile kullanılabilir.

Balık yağı; yağ oranı yüksek olan ton balığı, ringa balığı, uskumru gibi balıklardan elde edilen ve yüksek oranda omega 3 içeren bir besin takviyesidir. Oda sıcaklığında sıvı formda bulunan balık yağı çocuklar başta olmak üzere her yaştan birey tarafından hekim önerisiyle kullanılabilen bir takviyedir.

Omega 3;

· bilişsel fonksiyonlar,
· kalp ve damar sağlığı,
· kanserden korunma
· daha pek çok vücut işlevi için önemli ve gerekli olan bir yağ asidi türüdür.

Omega 3 yağ asitlerinin başlıcaları EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) olarak adlandırılır. Bu iki temel yağ asidine ek olarak ALA (alfa linolenik asit), GLA (gama linolenik asit) gibi farklı omega 3 türleri de vardır. Bu yağ asitleri insan vücudu tarafından üretilemediğinden vücut gereksiniminin tamamı besinlerle birlikte alınmalıdır.

 Bir cevap yazın